Am mai zis, știu, dar tot în lipsă de curaj se-nvârt mulți atunci când trebuie să gândească dincolo de modă. S-o facă acum, când în tendințe nu mai sunt valorile, ci-mpodobirea nefirească și nedreaptă a răului camuflat în banal. Și-o s-o tot zic, că prea a devenit formă de mândrie răutatea, prea s-a transformat ea în măsurătoare supremă a inteligenței, după unii. Asta ca plată pentru câte îndemnuri de Nu fi prost am auzit în loc de Nu fi bun.
I-am cunoscut pe cei care te privesc de sus, cu-n zâmbet a mirare că mai există pierduți ce cred în bine. Apoi, am întâlnit și fabricanți de liste cu fapte bune, adevărați colecționari de cazuri triste care-și urlă strident altruismul. Și câți sunt!
Dar mai există și oameni ca Iulian, prinși într-o modestie frumoasă, care salvează și spun povești. Care cred că “bunătatea te ferește de lucruri rele”. Noi ne-am împrietenit acum 3 ani, într-un amestestec de ceaiuri oferite pentru un mic bine. E timpul să-l cunoașteți și voi!
Hai la concertul caritabil “Muzică pentru viață“, pe 18 decembrie, în The Silver Church, unde se va cânta pentru copiii din secția de oncopediatrie a Spitalului Marie Curie din București. Poate ajutăm împreună mai mulți pași către viață!